Varför ska jag vara medlem i a-kassan?

A-kassan har två uppgifter, den mest självklara är att garantera en skälig inkomst och ge den arbetslöse rimlig tid att hitta ett nytt jobb i sitt gamla yrke eller i en ny bransch. Men a-kassan ska även säkerställa att den arbetslöse inte tar jobb för sämre villkor än vad som är framförhandlat i kollektivavtalet eller att den arbetslöse blir strejkbrytare eller agerar allmänt illojalt.

En arbetslös som inte har någon försörjning, eller en mycket låg ersättning är självklart mer benägen att ta de jobb som finns, även om jobbet innebär en lägre lön än vad kollektivavtalet säger, eller kanske till och med tar jobbet från någon som strejkar för högre lön. Det skulle innebära att kampen om schysta villkor på arbetsplatsen skulle vara meningslös.

A-kassan är en solidarisk försäkring mellan dem som har arbete och dem som inte har. Alla kan drabbas av arbetslöshet, risken som alla utsätts för innebär att alla betalar samma avgift, men att de som behöver hjälpen får den.

Den borgliga regeringen beslöt 2007 att höja egenavgiften till a-kassan mycket kraftigt, samtidigt som samma borgerliga regering försämrar villkoren i a-kasseförsäkringen.
Det är en krigsförklaring mot HRF´s medlemmar och alla som har tänkt sig jobba i vår bransch. Med en hög avgift och försämrade villkor skräms många bort från a-kassan, det innebär att många hamnar i en svår ekonomisk situation vid arbetslöshet, vilket innebär risk för lönedumpning.

Behovet av trygghet vid arbetslöshet blir större inte mindre, inte minst nu i finansiella orors tider.

Hotell- och restaurangfacket uppmanar alla medlemmar att även vara medlem i a-kassan, på det sättet kan arbetsgivarna inte dumpa våra löner och alla får en skälig inkomst även om man råkar bli arbetslös.

Läs mer om a-kassan på Hotell- och restauranganställdas a-kassa! 

 
 
Information om cookies på sidan  |  Om HRF:s webbplats  |  Producerad av Ropson