Vem kan bli medlem i HRF?

HRF organiserar bland andra dig som arbetar på hotell, restaurang, barservering, cafe, kasino, bingo, nöjesföretag, personalmatsal, serveringskonditori och på Folkets Hus och parker.

Oavsett om du arbetar på en liten eller en stor arbetsplats är du viktig. HRF:s styrka ligger i att vi är många och att vi finns på arbetsplatserna. Ju fler vi är, desto större möjlighet har vi att ställa krav på arbetsgivarna och påverka arbetets utformning, vårt inflytande på jobbet och lönerna. Var med och gör intryck!

Medlemskap i HRF är öppet för alla, oavsett hur många timmar per vecka du jobbar och om du har en fast tjänst eller en tidsbegränsad. Enda kravet är att du är verksam inom något av våra avtalsområden.

Anställd på bemanningsföretag

Om du är anställd på ett bemanningsföretag och till största del hyrs ut till avtalsområden som finns inom HRF så är du välkommen som medlem. Det här gäller även om bemanningsföretaget har ett kollektivavtal som är knutet till ett annat förbund. Skulle du som facklig medlem behöva hjälp när du är uthyrd inom ett annat avtalsområde än där du har ditt medlemskap så hjälper förbunden till över förbundsgränserna.

 

Studerandemedlem

Om du läser på någon yrkesutbildning inom hotell och restaurang kan du bli studerandemedlem i HRF. Du kan bli medlem redan under ditt första år på gymnasiet.

Som studerandemedlem har du inte bara facket i ryggen när du jobbar extra på loven. Du får också möjligheten att gå fackliga utbildningar och läsa nyheter från branschen i vår medlemstidning Hotellrevyn. Tidningen kommer 11 gånger om året, direkt hem i brevlådan.

Som studerandemedlem betalar du noll kronor i medlemsavgift, förutsatt att du inte har mer i inkomst än det maximala studiemedelsbeloppet vid heltidsstudier. Som studerandemedlem har du inte tillgång till medlemsförsäkringarna.

Behöver du mer information om studerandemedlemskapet kan du också kontakta din HRF-avdelning.

 

 

Jenny Wrangborg är kallskänka, poet och HRF:are. 2010 tilldelades hon Stig Sjödin-priset med motiveringen att hon skriver poesi från sin vardagsverklighet i restaurangköket. Hör Jenny läsa sina egna dikter från diktsamlingen Kallskänken.