Information kopplat till corona

Effekterna av coronaviruset covid-19 påverkar vår bransch starkt och väcker många frågor. Här samlar vi all information.
Vi uppdaterar sidan kontinuerligt.

Läs mer

Tryggare arbetsmarknad och förstärkt välfärd

Socialdemokraterna går till val på att skrota allmän visstidsanställning och stoppa hyvling av arbetstiden. I valmanifestet, som beskriver vad partiet vill göra efter valet, finns också ett förslag om mer ledighet för barnföräldrar, en så kallad familjevecka. HRF är positiva till förslagen.

Malin Ackholt, förbundsordförande för Hotell- och restaurangfacket utvecklar hur detta skulle påverka HRF:s medlemmar.

– Förslaget om en veckas extra ledighet för föräldrar kommer att kraftigt förbättra vardagen för våra medlemmar. Att jobba hemifrån går inte när man jobbar i ett kök eller i en hotellreception. På så sätt kommer det att bli lättare att få ihop jobbet med att vara förälder, säger Malin Ackholt.

HRF verkar för att Socialdemokraterna ska kunna bilda regering efter den 9 september.

– Vi vill se en socialdemokratiskt ledd regering. Helt enkelt för att det gynnar våra medlemmar mest. Den politik som Socialdemokraterna går till val på innebär mer trygghet på jobbet och en bättre välfärd för våra medlemmar. Så enkelt är det, säger Malin Ackholt.


Läs mer om varför HRF bryr sig om politiken.

Läs mer om Socialdemokraternas valmanifest.