Information kopplat till corona

Effekterna av coronaviruset covid-19 påverkar vår bransch starkt och väcker många frågor. Därför har vi samlat all information som rör våra medlemmar här.
Vi uppdaterar sidan kontinuerligt!

Läs mer

Ingen överenskommelse om trygghet och omställning

LAS-förhandlingarna har strandat. Samtalen mellan LO, PTK (organisation för tjänstemän i den privata sektorn) och Svenskt Näringsliv har avslutats i oenighet. Trots konstruktiva samtal nådde parterna inte hela vägen fram.

Malin Ackholt, HRF:s förbundsordförande kommenterar de strandade förhandlingarna:

– Vår utgångspunkt har hela tiden varit att öka tryggheten för våra medlemmar. Främst handlar det om lösa problemet med otrygga anställningar. Vi fortsätter nu avtalsrörelsen där trygghetsfrågorna sedan tidigare finns med, säger Malin Ackholt.

Ett av skälen till att förhandlingarna har strandat beror på att den så kallade LAS-utredningen legat som en våt filt över förhandlingarna. Den har gjort det svårt att komma överens i viktiga frågor.