Information kopplat till corona

Effekterna av coronaviruset covid-19 påverkar vår bransch starkt och väcker många frågor. Därför har vi samlat all information som rör våra medlemmar här.
Vi uppdaterar sidan kontinuerligt!

Läs mer

LAS-utredning slängs i papperskorgen

Idag har regeringen meddelat att de skrotar LAS-utredningen. HRF anser att det är ett klokt beslut. Utredningen borde aldrig ha tillsatts.

Regeringen går nu vidare med att fördjupa samtalen med samtliga parter på arbetsmarknaden kring hur en förändrad arbetsrätt ska utformas.

– Det är bra att regeringen skrotar den här utredningen. Vi kommer att delta i samtalen och förutsätter att dessa kommer leda till ökad trygghet för våra medlemmar, säger Malin Ackholt, HRF:s förbundsordförande.

HRF:s utgångspunkt har varit att en förändrad arbetsrätt måste öka tryggheten för löntagarna. Varken LAS-utredningen eller överenskommelsen mellan Svenskt Näringsliv och PTK har gett det resultatet. Det är därför bra att regeringen går vidare och fördjupar samtalen med alla parter på arbetsmarknaden.